REC3-243.3SRW/H4/A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 900mA 18V - 36V Input
RECOM REC Series DC to DC Converters | Digi-Key Daily
Medical-grade DC/DC & AC/DC Converters
REC3-243.3SRW/H4/A
DigiKey Part Number
945-1161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC3-243.3SRW/H4/A
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
REC3-243.3SRW/H4/A Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Features
SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
76%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
900mA