RACPRO1-S120/48
DigiKey Part Number
945-RACPRO1-S120/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACPRO1-S120/48
Description
120W AC/DC-CONVERTER / DIN-RAIL
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC or DC
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Size / Dimension
4.40" L x 1.10" W x 3.90" H (111.8mm x 27.9mm x 99.1mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 277 VAC
DC Voltage - Input (Min)
88V
Standard Number
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A