RACM60-15SK/OF-CTN
DigiKey Part Number
945-RACM60-15SK/OF-CTN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM60-15SK/OF-CTN
Description
AC/DC CONVERTER 15V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM60-15SK/OF-CTN Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
3.09" L x 2.09" W x 1.24" H (78.4mm x 53.0mm x 31.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
4 A