RACM1200-48SAV/ENC
DigiKey Part Number
945-RACM1200-48SAV/ENC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM1200-48SAV/ENC
Description
AC/DC CONVERTER 48 - 56V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48 ~ 56V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM1200-48SAV/ENC Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Laboratory, Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.5 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
8.98" L x 3.79" W x 1.57" H (228.0mm x 96.2mm x 40.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC
Voltage - Output 1
48 ~ 56V
Standard Number
60601-1; 61010-1; 62368-1
Current - Output 1
25 A