RAC3.5-24SK/277 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Recom Power
In Stock: 247
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 146mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
RECOM RAC3.5-K/277 Series | Digi-Key Daily
RAC: Low Cost Miniature AC/DC Power Supplies
RAC3.5-24SK/277
DigiKey Part Number
945-3187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC3.5-24SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3.5W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC3.5-24SK/277 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
9-DIP Module, 4 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.25" L x 1.05" W x 0.86" H (31.7mm x 26.7mm x 21.8mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
1%
Current - Output (Max)
146mA
Weight
0.069 lb (31.3 g)
Power (Watts)
3.5 W