RAC05E-15SK
DigiKey Part Number
945-RAC05E-15SK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05E-15SK
Description
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 333mA 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC05E-15SK Models
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency
79%
Package / Case
5-DIP Module
Size / Dimension
1.46" L x 0.94" W x 0.71" H (37.0mm x 24.0mm x 18.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
15V
Current - Output (Max)
333mA
Line Regulation
±5%
Power (Watts)
5 W
Load Regulation
0.05%