RAC05E-12SKT
DigiKey Part Number
945-RAC05E-12SKT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05E-12SKT
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 417mA 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC05E-12SKT Models
Recom Power
Features
Adjustable Output, Universal Input
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency
78%
Package / Case
9-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
1.26" L x 1.07" W x 0.86" H (32.1mm x 27.1mm x 21.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
417mA
Line Regulation
±2%
Power (Watts)
5 W
Load Regulation
0.02%