RAC03E-3.3SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC03E-3.3SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03E-3.3SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 900mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC03E-3.3SK/277 Models
Recom Power
Features
Baseplate, Standby Output
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
68%
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
1.33" L x 0.87" W x 0.61" H (33.7mm x 22.2mm x 15.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC
Voltage - Output 1
3.3V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
900mA
Load Regulation
0.5%
Power (Watts)
3 W