RAC03-3.3SC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 268
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 900mA 90 ~ 264 VAC Input
RECOM RAC AC/DC Power Modules | Digi-Key Daily
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC03-3.3SC
DigiKey Part Number
945-1408-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-3.3SC
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC03-3.3SC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
63%
Size / Dimension
1.49" L x 0.94" W x 0.64" H (37.8mm x 23.9mm x 16.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
3.3V
Line Regulation
±3%
Current - Output (Max)
900mA
Load Regulation
±6%
Power (Watts)
3 W