RAC03-15SC
DigiKey Part Number
945-2331-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-15SC
Description
AC/DC CONVERTER 15V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 200mA 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC03-15SC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
76%
Size / Dimension
1.49" L x 0.94" W x 0.64" H (37.8mm x 23.9mm x 16.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±3%
Current - Output (Max)
200mA
Load Regulation
±6%
Power (Watts)
3 W