R-78T3.3-1.0/AL-TRAY
DigiKey Part Number
945-2154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78T3.3-1.0/AL-TRAY
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 7V - 42V Input
EDA/CAD Models
R-78T3.3-1.0/AL-TRAY Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
88%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
7V
Package / Case
5-SMD Module, 3 Leads
Voltage - Input (Max)
42V
Size / Dimension
0.98" L x 0.91" W x 0.39" H (25.0mm x 23.0mm x 10.0mm)