R-78B5.0-1.5 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-1054-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R-78B5.0-1.5 |
Description | DC DC CONVERTER 5V 8W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 5V 1.5A 6.5V - 18V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | R-78B5.0-1.5 Models |
Category | Current - Output (Max) 1.5A |
Mfr | Power (Watts) 8 W |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features OTP, SCP |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Linear Regulator Replacement | Efficiency 94% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 6.5V | Package / Case 3-SIP Module |
Voltage - Input (Max) 18V | Size / Dimension 0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm) |