QFWB-10-12-US01
DigiKey Part Number
Q975-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFWB-10-12-US01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Qualtek
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 41.0mm x 26.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.192 lb (87.08 g)
Power (Watts)
12 W