FAD1-06025CBHW12 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Qualtek
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 24.3 CFM (0.680m³/min) 2 Wire Leads
FAD1-06025CBHW12
DigiKey Part Number
Q625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAD1-06025CBHW12
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fan Type
Mfr
Noise
36.3dB(A)
Series
Power (Watts)
1.56 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Discontinued at DigiKey
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.00mm
Weight
0.117 lb (53.07 g)
Air Flow
24.3 CFM (0.680m³/min)
Current Rating (Amps)
0.130A
Static Pressure
0.207 in H2O (51.6 Pa)