PA2891.441HL
DigiKey Part Number
553-2949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2891.441HL
Description
FIXED IND 440NH 72A 0.22 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
440 nH Shielded Inductor 72 A 0.22mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
38A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.22mOhm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±10%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.539" L x 0.510" W (13.70mm x 12.95mm)