BPSC000707456R8M00
DigiKey Part Number
553-BPSC000707456R8M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSC000707456R8M00
Description
FIXED IND 6.8UH 45 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 45mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.5A