BBGK00160808110Y00
DigiKey Part Number
553-BBGK00160808110Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBGK00160808110Y00
Description
FERRITE BEAD 11 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 30mOhm
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
11 Ohms @ 100 MHz