CP20.241-V1
DigiKey Part Number
1800-1145-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP20.241-V1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
PULS, LP
Power (Watts)
480W
Series
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
95.6%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC or DC
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 1.89" W x 4.88" H (127.0mm x 48.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
ATEX, EAC, IEC, IECEx, UL
DC Voltage - Input (Min)
88V
Standard Number
Class I Div 2; 61010-2-201
DC Voltage - Input (Max)
180V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V