AKZ350/2-5.08-V-GREEN
DigiKey Part Number
5294-AKZ350/2-5.08-V-GREEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKZ350/2-5.08-V-GREEN
Description
TERM BLK 2POS 5.08MM 0.200" VERT
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
PTR Hartmann
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel
Current
15 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
300 V