AK710/3-7.5-V-GREEN
DigiKey Part Number
5294-AK710/3-7.5-V-GREEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK710/3-7.5-V-GREEN
Description
TERM BLK 3POS 7.5MM 0.295" VERTI
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
PTR Hartmann
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Copper Alloy
Pitch
0.295" (7.50mm)
Clamp Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel
Current
20 A
Torque - Screw
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Voltage
300 V