Image for 803-004-01Z115-85PN is not available
803-004-01Z115-85PN
DigiKey Part Number
2992-803-004-01Z115-85PN-ND
Manufacturer
Glenair
Manufacturer Product Number
803-004-01Z115-85PN
Description
CONN RCPT MALE 85POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
85 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Stainless Steel
Mfr
Shell Finish
Passivated
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Shielding
Number of Positions
85
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
15-85
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C