5291A-24-0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Pomona Electronics
In Stock: 18
Datasheet
Who is Pomona Electronics?
5291A-24-0
DigiKey Part Number
5291A-24-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5291A-24-0
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000V (1kV)
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
12 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Banana
Ratings
CAT III 1000V, IEC 1010
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Current Rating (Amps)
7A
2nd Connector
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
5291A-36-0Pomona Electronics18501-2137-NDkr.221.84000MFR Recommended
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 18
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
In-Stock: 6
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"