4911A-120-2
DigiKey Part Number
501-2208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4911A-120-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 120"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120.0" (3048.00mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000VAC (1kV)
Category
Cable Length
120.0" (3048.00mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
1000VAC (1kV)
Configuration
Banana to Banana
Ratings
CAT III 1000V, IEC 1010
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Current Rating (Amps)
10A
2nd Connector
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 763
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.171.12000kr.171.12
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
In-Stock: 438
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 10
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 73
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 144
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
In-Stock: 140
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"