PC792E-1C-C-12S-DN-X
DigiKey Part Number
2634-PC792E-1C-C-12S-DN-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC792E-1C-C-12S-DN-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.8 VDC
Manufacturer
Picker Components
Operate Time
7 ms
Packaging
Box
Release Time
5 ms
Part Status
Active
Features
Diode, Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
133.3 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Power
1.6W
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Coil Resistance
90 Ohms