PC792A-1A-C-12S-N-X
DigiKey Part Number
2634-PC792A-1A-C-12S-N-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC792A-1A-C-12S-N-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.8 VDC
Manufacturer
Picker Components
Operate Time
7 ms
Packaging
Box
Release Time
2 ms
Part Status
Active
Features
Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
133.3 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Power
1.6W
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Coil Resistance
90 Ohms