PC785-1C-24S-R-X
DigiKey Part Number
2634-PC785-1C-24S-R-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC785-1C-24S-R-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 17A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Manufacturer
Picker Components
Operate Time
5 ms
Packaging
Tray
Release Time
2 ms
Part Status
Active
Features
Resistor, Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
64 mA
Termination Style
Plug In
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current)
17 A
Coil Power
1.5W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
375 Ohms
Must Operate Voltage
14.4 VDC