PLS-041B-3PAI
DigiKey Part Number
2010-1047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS-041B-3PAI
Description
SENSOR LEVEL LIQ SWITCH SPST/NC
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch SPST-NC Output Panel Mount, M8 Thread
Category
Current
1 A
Switch Actuation Level
1.614" (41mm)
Material - Housing & Prism
Polyamide (PA)
Type
Liquid
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Voltage Rating
200V