PLS-031B-6PPI
DigiKey Part Number
2010-1042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS-031B-6PPI
Description
SEN LVL LIQ/PWD SWITCH SPST/NC
Detailed Description
Liquid, Powder Level Sensor Switch SPST-NC Output Panel Mount, M8 Thread
Category
Current
1.5 A
Switch Actuation Level
1.22" (31mm)
Material - Housing & Prism
Polypropylene (PP)
Type
Liquid, Powder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Voltage Rating
250VAC