PSC75U-480
DigiKey Part Number
993-1028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSC75U-480
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 72W
Customer Reference
Detailed Description
48V 72 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
46.46" (1.18m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.93" L x 2.78" W x 1.54" H (150.5mm x 70.5mm x 39.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CE, cULus
Current - Output (Max)
1.5A
Weight
1 lb (453.59 g)
Power (Watts)
72 W