PSA10F-050Q-R
DigiKey Part Number
993-PSA10F-050Q-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA10F-050Q-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 1
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB A Receptacle
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.36" L x 1.85" W x 0.59" H (60.0mm x 47.0mm x 15.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output
5V
Weight
0.085 lb (38.56 g)
Current - Output (Max)
2A