PPL65W-560
DigiKey Part Number
993-1464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL65W-560
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 66W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V 66 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
56V
Approval Agency
cULus, IEC
Current - Output (Max)
1.17A
Standard Number
Power (Watts)
66 W