PPL160M-190 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Tri-Mag, LLC
In Stock: 14
Bel Power Solutions
In Stock: 18
Bel Power Solutions
New at DigiKey
Image for PPL160M-190 is not available
PPL160M-190
DigiKey Part Number
993-PPL160M-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL160M-190
Description
DESKTOP - C6
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
160 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output
19V
Approval Agency
CE, cUL, cULus, UKCA
Current - Output (Max)
8.4A