P6SMBJ28A-AU_R2_000A1
DigiKey Part Number
3757-P6SMBJ28A-AU_R2_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ28A-AU_R2_000A1
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V