SSPM2.5HP-L300 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
Standard, Locking Black 2.76" (70.00mm) 0.300" (7.62mm) 120 lbs (54.43 kg)
SSPM2.5HP-L300
DigiKey Part Number
298-9963-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSPM2.5HP-L300
Description
CBL TIE LOCKING BLK 120LB 10.10"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
0.300" (7.62mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Length - Actual
0.842' (256.54mm, 10.10")
Series
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Bulk
Tensile Strength
120 lbs (54.43 kg)
Part Status
Obsolete
Features
Centering Pilot, Heat Stabilized, Weather Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
10"
Color
Black
Bundle Diameter
2.76" (70.00mm)