PV14-6LF-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panduit Corp
In Stock: 1.186
Datasheet
Parametric Equivalent
Panduit Corp
In Stock: 1.640
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
3M
3M
In Stock: 182
In Stock: 116
In Stock: 3
Blue 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG
PV14-6LF-C
DigiKey Part Number
298-15655-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV14-6LF-C
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLU
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wire Gauge
14-16 AWG
Manufacturer
Insulation
Insulated
Series
Features
Brazed Seam, Serrated Termination
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Terminal Type
Spring, Snap
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
6 Stud
Insulation Diameter
0.170" (4.32mm)
Width - Outer Edges
0.250" (6.35mm)
Material - Insulation
Vinyl
Length - Overall
0.900" (22.86mm)
Tongue Inside Opening
0.140" (3.56mm)