LCMA70-12-L
DigiKey Part Number
298-22381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA70-12-L
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M12
Detailed Description
Ring Terminal Connector M12 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 70mm² Crimp
Category
Length - Overall
2.106" (53.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Wire Gauge
70mm²
Stud/Tab Size
M12 Stud
Thickness
0.110" (2.79mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.819" (20.80mm)