LCMA70-10F-L
DigiKey Part Number
LCMA70-10F-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA70-10F-L
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M10
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector M10 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 70mm² Crimp, Flag
Category
Width - Outer Edges
0.819" (20.80mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Series
Termination
Crimp, Flag
Packaging
Bulk
Wire Gauge
70mm²
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M10 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.114" (2.90mm)