LCMA16-10-C
DigiKey Part Number
298-14904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA16-10-C
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M10
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector M10 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 16mm² Crimp
Category
Length - Overall
1.445" (36.70mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
16mm²
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M10 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.043" (1.10mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.591" (15.00mm)