DNF18-250-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
DNF18-250-C
DigiKey Part Number
298-10027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250-C
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Detailed Description
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Features
Serrated Termination
Gender
Female
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.040" ~ 0.138" (1.02mm ~ 3.51mm)
Length - Overall
0.810" (20.57mm)