D10-250M-D
DigiKey Part Number
298-10003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D10-250M-D
Description
CONN QC TAB 10-12AWG 0.250 CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 10-12 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Length - Overall
0.720" (18.29mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
10-12 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Features
Serrated Termination
Gender
Male
Contact Material
Copper
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)