TQ2SL-L-12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-3964-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TQ2SL-L-12V |
Description | RELAY TELECOM DPDT 2A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TQ2SL-L-12V Models |
Category | Coil Type Latching, Single Coil |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Termination Style Gull Wing |
Series | Must Operate Voltage 9 VDC |
Packaging Tube | Operate Time 4 ms |
Part Status Active | Release Time 4 ms |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Coil Voltage 12VDC | Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Approval Agency cURus |
Contact Rating (Current) 2 A | Relay Type Telecom |
Switching Voltage 125VAC, 220VDC - Max | Coil Resistance 2.06 kOhms |
Load - Max Switching 250VA, 440W | Base Product Number |
Coil Current 5.8 mA |