EZP-V1A256MTT
DigiKey Part Number
10-EZP-V1A256MTT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZP-V1A256MTT
Description
CAP FILM 25UF 10% 1000V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZP-V1A256MTT Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.496" W (42.00mm x 38.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.106" (53.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.9 mOhms