EZP-E1B106MTA
DigiKey Part Number
P15524-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZP-E1B106MTA
Description
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZP-E1B106MTA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance)
12.3 mOhms