EXB-Q16P472J
DigiKey Part Number
U6472TR-ND - Tape & Reel (TR)
U6472CT-ND - Cut Tape (CT)
U6472DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXB-Q16P472J
Description
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 1506
Detailed Description
4.7k Ohm ±5% 25mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1506, Convex, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXB-Q16P472J Models
Category
Power Per Element
25mW
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1506, Convex, Long Side Terminals
Circuit Type
Bussed
Supplier Device Package
1506
Resistance (Ohms)
4.7k
Size / Dimension
0.150" L x 0.063" W (3.80mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)