EXB-Q16P101J
DigiKey Part Number
P122624TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122624CT-ND - Cut Tape (CT)
P122624DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXB-Q16P101J
Description
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 1506
Detailed Description
100 Ohm ±5% 25mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1506, Convex, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXB-Q16P101J Models
Category
Power Per Element
25mW
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1506, Convex, Long Side Terminals
Circuit Type
Bussed
Supplier Device Package
1506
Resistance (Ohms)
100
Size / Dimension
0.150" L x 0.063" W (3.80mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)