EXB-28V472JX
DigiKey Part Number
Y7472TR-ND - Tape & Reel (TR)
Y7472CT-ND - Cut Tape (CT)
Y7472DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXB-28V472JX
Description
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804
Detailed Description
4.7k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0804, Convex, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXB-28V472JX Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Resistance (Ohms)
4.7k
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)
Power Per Element
62.5mW