EVP-AAR02Q
DigiKey Part Number
P123446TR-ND - Tape & Reel (TR)
P123446CT-ND - Cut Tape (CT)
P123446DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVP-AAR02Q
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVP-AAR02Q Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
J Lead
Series
Outline
3.50mm x 2.90mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
500gf
Circuit
SPST-NO
Features
Grounding Pin
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.02A @ 15VDC
Switch Travel
0.15mm
Actuator Type
Rectangular Button
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
1.70mm