EVM-3YSX50B15
DigiKey Part Number
P3Y104TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM-3YSX50B15
Description
TRIMMER 100KOHM 0.15W J LEAD TOP
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVM-3YSX50B15 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
100 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.136" x 0.122" Face (3.45mm x 3.10mm)
Tolerance
±25%