ETQ-PAF4R8HFA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 1.816
Datasheet
4.8 µH Shielded Inductor 14.4 A 2.29mOhm Max 2-SMD, J-Lead
ETQ-PAF4R8HFA
DigiKey Part Number
PCD1333TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-PAF4R8HFA
Description
FIXED IND 4.8UH 14.4A 2.29 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ETQ-PAF4R8HFA Models
DC Resistance (DCR)
2.29mOhm Max
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.677" L x 0.661" W (17.20mm x 16.80mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
10.6A