ETQ-P6F2R0HFA
DigiKey Part Number
PCD1308TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P6F2R0HFA
Description
FIXED IND 2UH 12.5A 3.3 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2 µH Shielded Inductor 12.5 A 3.3mOhm Max 2-SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
ETQ-P6F2R0HFA Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10.7A
DC Resistance (DCR)
3.3mOhm Max
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)